пʼятниця, 11 квітня 2025 р.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ РОМАНА ПАСТУХА "ТОПОНІМІКА СТРИЙЩИНИ"


 Краєзнавство це безцінна скарбниця історичного досвіду багатьох поколінь, а краєзнавчі видання допомагають нам вивчити, дослідити, зацікавитись тією чи іншою темою.

Сьогодні в Центральній бібліотекці ім. М. Шашкевича Стрийської МЦБС зібралася чимала кількість відвідувачів, які захоплюються історією рідного краю на презентацію книги Романа Пастуха «Топоніміка Стрийщини».

Роман Пастух це видатна постать на Стрийщині, чия діяльність як письменника та дослідника-краєзнавця заслуговує на увагу. Він є поетом, публіцистом, перекладачем, франкознавцем, членом Національних спілок письменників і журналістів України, автором поетичних, публіцистичних, історико-краєзнавчих та документальних статей, книг і досліджень.

Модераторка заходу Надія Черепанин, ознайомивши присутніх з основними етапами біографії пана Романа та його творчого шляху, підкреслила різноманітність діяльності краєзнавця.

Під час презентації книги Роман Пастух наголосив на важливості дослідження топоніміки, адже на сьогоднішній день ця тема залишається недостатньо вивченою. Досліджуючи питання топоніміки використовував праці мовознавця, перекладача та викладача Костянтина Тищенка.

Про топоніміку свого рідного села Пятничани розповів Микола Іванович, письменник, краєзнавець, член літературно-мистецького об'єднання "Хвилі Стрия".

Директор Стрийської МЦБС Галина Цуцуп відзначила важливість презентованого видання для дослідження місцевої історії, популяризації історії рідного краю в громаді та особливо серед молодого покоління, підкреслила тісний зв'язок письменника і бібліотеки.

Щиро вдячні за цінний подарунок бібліотекам громади. Видання буде цікаве тим, хто любить рідний край, цікавиться його історією, побутом, звичаями та традиціями.

А на закінчення заходу бібліотекар Оксана Берездецька подарувала усім присутнім чудову українську пісню.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ "ЖИТИ ПОПРИ ВСЕ. РОЗПОВІДІ ЖІНОК ПРО ВІЙНУ, 2014 ТА 2022"


 4 квітня в м.Стрий на Львівщині у Центральній міській бібліотеці ім.М.Шашкевича «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» презентував книгу «Жити попри все. Розповіді жінок про війну, 2014 та 2022».

У книзі 11 українок різних професій, віку та з різних регіонів написали про свій досвід війни та пошуки стійкості. Авторки відверто написали про життя в російській окупації, втрату через війну рідних, майна та здоровя, полон, сексуальне та гендерно зумовлене насилля, повязане з війною, тощо. Вагомою частиною їхніх історій є розповіді про те, що їх підтримувало під час цих потрясінь і продовжує підтримувати. Підсумком видання є розділ від психологині, присвячений питанням відновлення.

На презентації була присутня авторка Марина Супрун - дівчина з села Ягідне, Чернігівської області. Вона розповіла як неповнолітньою пережила полон росіян в підвалі школи.

«Біля мене померло 11 людей від задухи, бо місця абсолютно не було», - згадала вона.

Інша авторка книги Людмила Біленька розповіла про свого сина Романа, якого вона чекає з полону. Також вона подякувала мешканцям Стрия за те, що вони зберігають пам'ять про рід Бандери і розповіла чому написала про свого сина.

«Чому я написала цю свою історію? Я Хочу щоб історія моєї дитини була в пам'яті так, як сьогодні є історії родини Бандери, яку ви зібрали по крупинках і зберегли. Бо це історія не тільки роду, це - історія держави. І кожна історія захисника - це історія нашої держави».

Людмила поділилася, що коли долучилася до роботи обєднання рідних зниклих безвісти «Надія», то зрозуміла, що це дає їй сили жити.

«У мене є обов'язок і цей обов'язок дуже дисциплінує. Ми всі шукаємо коло. Ми шукаємо навколо себе тих людей, на яких ми можемо покластися в цей час».

Про важливість спільної праці задля перемоги свою думку висловила і представниця управління культури нашим Юлія Королишин.

«Якщо заглядати в ранню політику нашої держави, то можна казати, що ми маємо свою вину. І це буде зрозуміло з часом, коли буде вже спокій на території нашої держави. Бо різними способами їх кликали сюди і вони були твердо впевнені, що їх тут чекають. Якась частина, може і до нинішнього дня ще очікує. Але немає сьогодні східної України і західної України. Немає сьогодні, що ми ділимося політично чи в історично в минулому. Є потреба в кожного: де б не жив, чим би не займався, зробити все для перемоги».

Друге видання книги «Жити попри все. Розповіді жінок про війну, 2014 та 2022» та подальше її поширення стали можливими завдяки проєкту «Посилення громадянського суспільства для трансформації культури памяті ненасильницькі зусилля для протидії війні Росії проти України», який втілює «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» за підтримки Kurve Wustrow Центр навчання та взаємодії в ненасильницьких діях у рамках програми «Громадянська служба миру» (ГСМ).